Polazišta Katolištvo Pravoslavlje Protestantizam U dijalogu Zajedništvo Pravednost Mir Ekologija Kultura
o nama | kontakt | 29. 03. 2024.
Prijava

Poziv u pomoć upućen papi Franji iz Mariupolja

Autor: Ekumena

Vapaj za pomoć pokušava doći što je više moguće, dalje od putanje projektila; do Pape, ”posljednjeg uporišta nade”. Čini se gotovo kao da se čuje tutnjava topništva iza riječi dugog, dostojanstvenog i očajničkog apela koji su papi Franji uputile ”majke, supruge i djeca branitelja Mariupolja”, kako stoji u potpisu pisma pristigloga u Vatikan, u ruke kardinala Michaela Czernyja.

To pismo, upućeno Papi svjedoči ono što on govori od samoga početka – istaknuo je kardinal u razgovoru za vatikanske medije – posebno u uskrsnoj poruci Urbi et Orbi, kada je jasno govorio o potpunoj nerazumnosti rata.

Pismo je pročelniku ad interim Dikasterija za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja dostavio novinar Saken Aymurzaev, s ukrajinske državne televizije UATV-channel. Dvije ispisane stranice prikazuju ono što vijesti govore već previše tjedana, agoniju grada-mučenika sukoba u Ukrajini.

Grad je pretvoren u pepeo – stoji u pismu – pod napadima 24 sata dnevno, epicentar humanitarne katastrofe bez presedana u Europi XXI. stoljeća, koja će sigurno ponovno potaknuti pitanje nedopustivosti opsade gradova, s neselektivnim napadima, neopravdanim razaranjem i neopisivim patnjama onih koje, naprotiv, štiti međunarodno humanitarno pravo.

Sveti Oče, još je uvijek moguće pomoći patnicima, iako je broj onih koji više ne izdržavaju svakoga dana sve veći – stoji u pismu. Žene i djeca onih koji još uvijek ustraju u Mariapolju – među kojima je i oko stotinu žena u uniformama, uglavnom liječnice i kuharice – pišu Papi o prisutnosti stotina ranjenih, civila i vojnika, koji su bez ikakve terapije zbog toga što nema više lijekova ni sredstava za dezinfekciju, te ih se stoga mora evakuirati s bojišta.

U pismu se posebno opisuje stanje u tvornici Azovstal, čeličani koja je postala bojište odlučujuće bitke, i u kojoj se, uz ukrajinsku vojsku, nalazi još oko 1000 civila. ”Na početku borbi ti su ljudi mislili da će im život s vojnicima, osim sigurnosti pružiti i mogućnost da dobiju hranu, vodu i medicinsku skrb – stoji u pismu. Umjesto toga, za mnoge žene i djecu, ono što se činilo utvrdom, sada je postalo zamka, nedostižna čak i samo za dostavu hrane i vode za piće”.

”Ta očajnička peticija upućena je također svima koji imaju mogućnost pomoći s humanitarnim koridorima, s prekidom vatre, što je upravo u ovom trenutku potrebno u toj situaciji” – objasnio je kardinal Czerny te dodao da je to trenutak u kojemu, uz vjeru i radost uskrsnuća, trebamo znati istodobno nositi trpljenje i agoniju naše braće i sestara u Ukrajini, kao i na brojnim drugim mjestima u svijetu gdje vlada ta strašna nerazumnost rata.

”Žene, djeca i ranjenici ne zaslužuju takvu smrt u očima svijeta, oni su današnji mučenici. Vaša će pomoć u njihovoj evakuaciji iz Mariupolja postati uistinu očinski čin, pomoć dobroga pastira i istinski čin milosrđa” – stoji na kraju pisma-apela upućenoga papi Franji. (VN / D. P.)

 

Objavljeno u: Mir, Papa Franjo, Svijet
Oznake: Ekumena, Mariupolj, Mir, Ukrajina

Uvodnik

  • Bratski zagrljaj koji je ujedno i obveza
    U povodu Molitvene osmine za jedinstvo kršćana, kardinal Kurt Koch, prefekt Dikasterija za promicanje jedinstva kršćana, u svom eseju (koje preuzimamo kao naš uvodnik) promišlja o odnosu katolika i pravoslavaca 60 godina nakon povijesnog susreta svetog Pavla VI., pape, i ekumenskog patrijarha Atenagore. U nastavku donosimo cjeloviti prijevod Kardinalova teksta koji je objavio “Vatican News”… Pročitajte više: Bratski zagrljaj koji je ujedno i obveza
impressum | kontakt | etički kodeks | pravila prenošenja | donacije i sponzorstva