Dok se kršćani pripremaju za proslavu Uskrsa 2025. godine, koji će i (grko)katolici, protestanti i pravoslavci slaviti istoga dana, papa Franjo podsjeća da najvažnije kršćansko slavlje pripada Kristu, a ne našim zemaljskim kalendarima ili planovima. Neka zajednička proslava ne bude više iznimka, nego neka postane normalnost, poticaj je pape Franje upućen skupini Pasqua Together 2025. koju je primio u audijenciju u četvrtak 19. rujna.
Sljedeća, 2025. godina, bit će posebna, jer će se Uskrs, prema dva različita kalendara, gregorijanskom i julijanskom, kojima se služe katolici – koji će među ostalim slaviti i Svetu godinu – i pravoslavci, slaviti na isti dan, te će tako njegova proslava biti zajednička za sve kršćane. Osim toga, obilježit će se 1700 godina od prvoga Ekumenskog sabora, u Niceji, koji se, osim što je proglasio Simbol vjere, bavio također temom datuma Uskrsa, zbog različitih tradicija koje su postojale već u ono vrijeme. To je važna prilika, koja ne smije proći uzalud – istaknuo je papa Franjo obraćajući se skupini Pasqua Together (Uskrs zajedno) 2025., čije je članove primio u audijenciju i kojima je uručio unaprijed pripremljeni govor.
Ustrajati u traženju mogućega zajedništva
Grupa Uskrs zajedno 2025. okuplja stvarnosti i zajednice različitih kršćanskih vjeroispovijesti u svrhu poticanja Crkvi da Uskrs slave na zajednički datum, zatim u svrhu pripreme za sljedeće Drugo tisućljeće Otkupljenja, 2033. godine, te promicanja drugih sličnih inicijativa. Njezinim je članovima Papa napomenuo kako mu je više puta upućen apel da potraži rješenje u vezi s datumom Uskrsa kako zajednička proslava dana Uskrsnuća ne bi više bila iznimka, nego da postane normalnost. Stoga je one koji se zauzimaju na tom putu potaknuo da ustraju i ulože sve napore u traženju mogućega zajedništva, izbjegavajući sve što bi moglo dovesti do daljnjih podjela među braćom.
Uskrs je Kristov
Istaknuvši da se Uskrs ne događa na našu inicijativu, ili po jednom ili drugom kalendaru, papa Franjo je objasnio značenje Kristova uskrsnuća.
Uskrsni se događaj zbio zato što je Bog “tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni”. Nemojmo zaboraviti primat Boga, njegov “primerear”, njegov prvi korak. Nemojmo se zatvarati u svoje sheme, u svoje projekte, u svoje kalendare, u “naš” Uskrs. Uskrs pripada Kristu!
Planirati zajedno kao Isusovi učenici
Trebamo moliti za milost da budemo sve više Kristovi učenici – potiče Papa u tekstu svojega govora te dodaje – dopuštajući da nam On pokaže put kojim trebamo ići i ponizno prihvaćajući poziv, već upućen jednoga dana Petru, da idemo njegovim stopama i ne mislimo po ljudskom, nego po Božjem.
Pokušajmo stoga zajedno razmišljati, dijeliti i planirati, držeći Njega pred sobom, zahvalni za poziv koji nam je uputio i željni da, u jedinstvu, postanemo njegovi svjedoci, kako bi svijet povjerovao.
Krenuti ponovno poput apostola iz Jeruzalema
Trebamo hoditi zajedno – napominje Papa – a za to bi bilo prikladno ponovno, poput apostola, krenuti od Jeruzalema, mjesta odakle se sam navještaj uskrsnuća proširio svijetom. Tamo nas papa Franjo potiče da se vratimo kako bismo Kneza mira molili da nam danas podari svoj mir. (VN / D. P.)