Prije stotinjak godina, tadašnji (britanski) vojni guverner Jeruzalema doveo je iz Turske Baliane i još dvije armenske obitelji da renoviraju pločice iz 16. stoljeća na Kupoli na stijeni i na Al-Aksi. (Svetište i džamija dijelovi su istog muslimanskog kompleksa u Jeruzalemu.)
Nišan, koji se zove kao i njegov djed, treća je generacija Baliana koja nastavlja izrađivati keramičke pločice u Jeruzalemu. Portal Svjetskoga (ili: Ekumenskog) vijeća crkava objavio je prilog u kojem Balian svoj rad vidi kao dio obiteljske tradicije izgradnje mostova među religijama.
”Ponosan sam što su armenski kršćani renovirali prekrasne pločice koje vidimo i danas”, kaže Balian i domeće da je povezanost njegove obitelji s obnovom Kupole na stijeni ”velika čast”.
Umjetnost nadilazi podjele među ljudima i religijama, smatra majstor koji (sa suradnicima) izrađuje keramičke pločice za sinagoge, džamije u Katru i Dubaiju te crkve u Jeruzalemu, Francuskoj i drugim dijelovima svijeta.
Geometrijski ukrasi (tj. mozaici) i ukrasne pločice u džamijama su vrlo važni jer nije dopušteno slikanje (tj. postavljanje slika) ljudskih bića. Još u devetom stoljeću pločicama su ukrašavane džamije, palače, vjerska učilišta…
”Priča moje obitelji lijep je primjer da religije mogu živjeti zajedno i stvarati prekrasnu umjetnost”, tvrdi Balian. S druge strane, zabrinut je i zbog nedavnih iskazivanja mržnje u Jeruzalemu.
Napetost ne vidi kao vjerski sukob nego kao politički, no podjele rastu i ”nema više onog pluralističkog dodira koji je stoljećima karakterizirao Jeruzalem i činio ga jedinstvenim u cijelom svijetu”.
Portal piše da u vrijeme dok vjerski odnosi u Jeruzalemu postaju sve zategnutiji Balian zapravo aludira na status quo. Stajalište je Svjetskog vijeća crkava da podjele pogoršavaju ”ekstremni elementi u izraelskoj politici i društvu” koji prijete promijeniti status quo na tamošnjim muslimanskim i kršćanskim svetim mjestima.
Kratko je prikazana pozadina statusa Al-Akse (po važnosti treća džamija u islamu) i mirovnih sporazuma, a na kraju članka stoji da je obveza Izraela prekršena (i) 3. siječnja. Tada je ministar (unutarnjih poslova) Itamar Ben-Gvir ušao u Al-Aksu, što je izazvalo niz osuda iz regije i šire međunarodne zajednice.