Bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak, novoizabrani predsjednik Odbora HBK za odnose sa Židovima i muslimanima, zajedno sa svojim prethodnikom, umirovljenim požeškim biskupom Antunom Škvorčevićem, posjetio je 28. studenog 2024. u prostorima zagrebačke džamije predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj muftiju Aziza Hasanovića.
Na susretu je sudjelovao i Melvudin ef. Arslani, muftijin zamjenik i ravnatelj Islamske gimnazije dr. Ahmed Smajlović te Nermin ef. Botonjić, tajnik Mešihata i šef muftijina kabineta.
U pozdravu je muftija Hasanović podsjetio na dobre odnose između Katoličke Crkve i Islamske zajednice u Hrvatskoj, posebice Hrvatske biskupske konferencije, izgrađivane tijekom više desetljeća, čiji je pokazatelj među ostalim i pomoć koju je HBK pružila prigodom izrade ugovora između Islamske zajednice i Vlade Republike Hrvatske. Spomenuo je da je napose u vrijeme Domovinskog rata i za muslimane u Hrvatskoj bio snažan glas kardinala Franje Kuharića protiv bilo kakve osvete za nanesena zlodjela.
Istaknuo je da zauzetost biskupa Škvorčevića u navedenim nastojanjima ima posebno mjesto, te mu je zahvalio za sve što je u spomenutom pogledu učinio. Podsjetio je na neka zajednička nastojanja, među kojima je i spomen žrtava totalitarnih sustava XX. stoljeća na nekoliko mjesta stradanja, kao i žrtava Domovinskog rata, s osobitim naglaskom na međureligijskoj molitvi u Jasenovcu, koja je spomen na žrtve oslobodila političkih pristupa, koji su na svoj način njima manipulirali. Izrazio je posebnu zahvalnost zbog susreta, koji je, kako je rekao, očitovanje međusobnog poštovanja.
Biskup Škvorčević je spomenuo da je po završetku svoje službe predsjednika spomenutog Odbora HBK tim pohodom Mešihatu želio zahvaliti vodstvu Islamske zajednice na čelu s muftijom Hasanovićem za dugogodišnju povezanost i zajedničke nastupe u različitim prigodama, osobito na međureligijskim molitvama u Jasenovcu. Navedena nastojanja dala su važan doprinos u stvaranju ozračja razumijevanja, međusobnog poštovanja i uvažavanja različitosti, ne samo na vjerskoj, nego i široj društvenoj razini u Hrvatskoj.
Podsjetio je na nedavno preminulog muftiju Ševka Omerbašića, izrazivši predsjedniku Hasanoviću i uživo suosjećanje, spomenuvši njegove zasluge u promicanju navedenih odnosa. Istaknuo je da preminuli muftija Omerbašić ostaje ugrađen u memoriji koja nije tek nešto izvanjsko, nego duboko ljudsko što se nosi u srcu.
Biskup Huzjak je ustvrdio kako je dvije godine bio župnik na Savici nedaleko Islamskog centra te da novu službu shvaća kao svojevrsni produžetak onodobnog dobrog susjedstva i povezanosti s muftijom Hasanovićem. Dodao je da će se truditi kako bi se nastavilo ono što se dosada ostvarivalo pod vodstvom biskupa Škvorčevića.
Biskupi i muftija razgovarali su o nekoliko vjersko-dijaloških projekata, te su zaključili kako će među ostalim biti od osobitog značenja dokument koji pripravlja HBK, a koji bi trebao katoličkim vjernicima pomoći da u duhu II. Vatikanskog sabora i poticaja pape Franje na opće bratstvo pravilno shvaćaju i sudjeluju u međureligijskom dijalogu. Sugovornici su spomenuli da su u tom pogledu od nemalog značenja susreti između katoličkih škola i Islamske gimnazije po kojima mladi ljudi svjedoče međusobno prihvaćanje u poštovanju razlika koje ih ne dijele, nego obogaćuju.
Tome pridonose i posjeti učenika pojedinih javnih škola Islamskom centru pod vodstvom njihovih vjeroučitelja, kako su to istoga dana učinili učenici osnovne škole iz zagrebačkog Trnskog, koje su biskupi susreli u dvorani Centra.
Muftija Hasanović podsjetio je na nedavni dolazak međureligijske delegacije iz Irana u Hrvatsku, koja je bila, kako je rekao, lijepo primljena na Hrvatskom katoličkom sveučilištu i na čijem su programu sudjelovali i predstavnici Hrvatske biskupske konferencije. Osvrnuvši se na teška ratna zbivanja na Bliskom istoku i u Ukrajini, biskup i muftija preporučili su Bogu sve stradalnike sa željom da se ondje što prije uspostavi mir. Pohod biskupa Mešihatu Islamske zajednice završio je za podnevnim stolom muftije Hasanovića. (IKA / D. P.)
***
Umirovljeni požeški biskup Antun Škvorčević i bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak posjetili su 22. studenog 2024. sjedište Koordinacije židovskih općina u Republici Hrvatskoj u Zagrebu.
Na plenarnom zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije od 12. do 14. studenog ove godine na mjesto biskupa Škvorčevića za novog predsjednika Biskupske komisije za ekumenizam i Odbora za odnos sa Židovima i muslimanima izabran je biskup Huzjak. Stoga su se mons. Škvorčević i mons. Huzjak u sjedištu Koordinacije židovskih općina u RH susreli s njezinim predsjednikom Ognjenom Krausom i glavnim rabinom Koordinacije Lucianom Mošom Prelevićem te s glavnim tajnikom zagrebačke Židovske općine Zoranom Ferberom.
Biskup Škvorčević je izvijestio sugovornike o navedenim promjenama u HBK te je predstavio biskupa Huzjaka, poželjevši da se dobri odnosi između dviju vjerskih zajednica i dalje izgrađuju u ozračuju poštovanja i povjerenja između „starije i mlađe abrahamovske braće“, Židova i kršćana u Hrvatskoj, kako su to nastojali i njegovi prethodnici, među njima i sisački biskup Vlado Košić. Podsjetio je da je godišnjim Danom čišćenja pamćenja i spomena mučenika u Požeškoj biskupiji veliku pozornost posvetio spomenu svih žrtava prošlosti u hrvatskom narodu, posebno u Jasenovcu, organizirajući međureligijsku i ekumensku molitvu u navedenom mjestu.
Predsjednik Kraus očitovao je osobito zadovoljstvo što može susresti predstavnike Katoličke Crkve te je biskupu Škvorčeviću izrazio veliku zahvalnost za doprinos koji je dao židovsko-katoličkim odnosima u Hrvatskoj, napose za iskazivanje poštovanja žrtvama jasenovačkog logora i to na način da je u središte molitvenog programa stavio žrtvu, izbjegavši nesporazume koji su pratili službene komemoracije na društvenoj razini.
Biskup Huzjak je među ostalim kazao kako u službi predsjednika spomenutog Odbora želi nastaviti onim putem kojim je HBK do sada djelovala zauzimanjem biskupa Škvorčevića i da u tom očekuje njegovu pomoć.
Rabin Prelević podsjetio je na katoličko-židovska nastojanja u Hrvatskoj, koja su dala nemali doprinos u izgradnji međusobnog razumijevanju te u Hrvatskoj nema antisemitskih iskaza kao u nekim drugim zemljama, dodavši da je to i zahvaljujući nastojanjima biskupa Škvorčevića. Prisjetio se pojedinih zajedničkih programa, osobito međureligijskih molitvenih susreta u Jasenovcu, izrazivši nadu da će se oni i dalje održavati.
Sudionici susreta spomenuli su se i ratnih zbivanja na Bliskom istoku, poželjevši da ondje što prije zavlada mir te prestanu razaranja i ubijanja. Rabin Prelević upoznao je zatim biskupe sa zdanjem Koordinacije židovskih općina, te su zajednički posjetili sinagogu i muzej, predstavivši im predmete koji se u njima nalaze. Poveo ih je i u urede, gdje su susreli djelatnike na socijalnim programima Općine za starije židovske osobe. Na kraju su sugovornici izmijenili darove i najavili nove susrete. (IKA / D. P.)