Polazišta Katolištvo Pravoslavlje Protestantizam U dijalogu Zajedništvo Pravednost Mir Ekologija Kultura
o nama | kontakt | 23. 06. 2025.
Prijava

4. susret mladih teologa u Lovranu: “Od dogme do dijaloga: teologija pred suvremenim izazovima“

Autor: D. P. / 05. 06. 2025.

Riječka nadbiskupija, od 13. do 19. srpnja 2025., po četvrti put organizira program za studente teologije pod nazivom Mediteranski teološki susreti.

Tema ovogodišnjeg programa je “Od dogme do dijaloga: teologija pred suvremenim izazovima“. Obilježavajući ključne povijesne obljetnice u 2025. godini – 1700 godina od Prvog nicejskog sabora (325.), koji je postavio temelje kršćanske dogme, i 60 godina od završetka Drugog vatikanskog koncila (1965.), koji je inicirao novi odnos između Crkve i svijeta, obilježen prije svega dijalogom – ovogodišnji Mediteranski teološki susreti promišljati će o ulozi teologije i teologa u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Kako bi ova škola u svojim teološkim promišljanjima bila dodatno obogaćena i ekumenski i međureligijski otvorena, među predavače su uz katoličke uključeni pravoslavni, protestantski i islamski teolozi. Isto tako na ovaj se program mogu prijaviti studentice i studenti 3., 4. i 5. godine studija, apsolventi katoličkih, protestantskih, pravoslavnih i islamskih teoloških fakulteta, studenti poslijediplomskog studija iz teologije te diplomirani teolozi.

Program se održava u Domu pastoralnih susreta (Domus Laurana) u Lovranu. Za prijavu je potrebno do 30. lipnja 2025. ispuniti obrazac koji se nalazi na poveznici:  https://forms.gle/rcPRHtShaFHqPg3U7. Predavanja i radionice su na engleskom jeziku. Ukupno se prima 40 sudionika.

Na ovom programu sudjelovat će petero predavača:

Lejla Demiri, Sveučilište u Zagrebu

Izvanredna je profesorica islamske dogmatike i izvršna direktorica Centra za islamsku teologiju Sveučilišta u Tübingenu. Bavi se sustavnom teologijom, intelektualnom poviješću islama i muslimansko-kršćanskim teološkim susretima. Urednica više knjiga, među kojima su The Future of Interfaith Dialogue (s Y. Saidom; CUP, 2018.), Theological Anthropology in Interreligious Perspective (s M. Zamanom, T. Winterom, C. Schwöbelom i A. Bodrovom; Mohr Siebeck, 2022.) i Green Theology (s M. Zamanom i T. Winterom; Mohr Siebeck, 2024.).

Johanna Gustafsson Lundberg, Lund University

Izvanredna je profesorica etike na Centru za teologiju i religijske studije u Lundu (Švedska). Njezina istraživačka područja obuhvaćaju fenomenologiju i teologiju. Piše o ulozi religije u javnom prostoru, migracijama, ekleziologiji i religijskom obrazovanju, a vodi i transdisciplinarni projekt o egzistencijalnoj održivosti i budućim životnim okruženjima za starije osobe. Zajedno s Ulrichom Schmiedelom nedavno je pokrenula “Laboratorij javne teologije Sveučilišta u Lundu”, a s T. Wyller I N.H. Gregersen je uredila knjigu Redeeming the Sense of the Universal: Scandinavian Creation Theology on Politics and Ecology (2025.).

Marko Medved, Sveučilište u Rijeci

Teolog i crkveni povjesničar, redoviti je profesor na Katedri na društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta u Rijeci. Bio je glavni urednik Riječkog teološkog časopisa, bavi se istraživanjem crkvene povijesti i objavio je više monografija i znanstvenih radova od kojih izdvajamo: Riječka Crkva u razdoblju fašizma: nastanak biskupije i prvi talijanski upravitelji (2015.) i Filius conventus Fluminensis. Augustinci pustinjaci sv. Jeronima u Rijeci (2020.).

 Sergio Massironi, Università Cattolica del Sacro Cuore

Svećenik je Milanske nadbiskupije, a katoličku teologiju je doktorirao na Sveučilištu u Beču. Radi kao teolog u Vatikanskom Dikasteriju za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja, kao predavač na Katoličkom sveučilištu Srca Isusova i Papinskom teološkom fakultetu Južne Italije. Kolumnist je za L’Osservatore Romano, a za izdavačku kuću Castelvecchi vodi biblioteku Teologija s periferija. Autor je više knjiga među kojima su Cattolico cioè incompleto (2022.) i Sulle tracce di Dio. Giro ai margini del mondo (2023.).

Vladan Perišić, Sveučilište u Beogradu

Umirovljeni je profesor filozofije, teološke epistemologije, ontologije i patrologije na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Sveučilišta u Beogradu te bivši profesor filozofije na Filozofskom fakultetu istog sveučilišta. Arhimandrit (protojerej-stavrofor) je Srpske pravoslavne crkve te parohijski svećenik Pravoslavne parohije u Dubrovniku. Njegove publikacije uključuju više knjiga: Vjera kao i razum (2009.); Theological Disambiguations: An Unconventional Handbook of Orthodox Theology (2012.); Teološke studije (2020.); So zemlje i svetlost sveta (2024.).

Sve zainteresirane nadbiskup Mate Uzinić poziva da pošalju svoju prijavu putem gore navedenog linka i od 13. do 19. srpnja sudjeluju na Mediteranskim teološkim susretima u Riječkoj nadbiskupiji. (Polis.ba / D. P.)

 

Uvodnik

  • Molitva Bogu Uskrsnuća
    Bože, daj našim ispaćenim i razorenim dušama novi duh i novo srce da te slave u ljubavi prema bližnjemu i tvojim stvorenjima. Potakni svoje vjernike da ima smisla hoditi ovim svijetom dobra srca i čiste ljubavi i onda kad drugi ne uzvraćaju na ljubav i kad ismijavaju iskrenost *** Gospodine Bože, večeras smo na blagdan… Pročitaj više: Molitva Bogu Uskrsnuća
impressum | kontakt | etički kodeks | pravila prenošenja | donacije i sponzorstva