Polazišta Katolištvo Pravoslavlje Protestantizam U dijalogu Zajedništvo Pravednost Mir Ekologija Kultura
o nama | kontakt | 20. 01. 2025.
Prijava
Papa Franjo s vjerskim liderima Albanije (Foto: Vatican Media)

Papa s vjerskim liderima Albanije: surađujmo za opće dobro

Autor: D. P. / 17. 01. 2025.

Papa Franjo primio je u četvrtak 16. siječnja u audijenciju u Apostolskoj palači u Vatikanu članove međureligijskoga izaslanstva iz Albanije koje je predvodio vođa muslimana bektaša iz Tirane Haxhi Dede Edmond Brahimaj, izvijestio je Vatican News.

Svaki put kada se vjerski vođe okupe u duhu uzajamnoga poštovanja i posvete se kulturi susreta kroz dijalog, međusobno razumijevanje i suradnju, obnavlja se i potvrđuje naša nada u bolji i pravedniji svijet. Koliko je našem vremenu potrebna takva nada!, istaknuo je Papa na početku govora.

U ovim teškim vremenima svi smo pozvani odbaciti logiku nasilja i nesloge te prigrliti logiku susreta, prijateljstva i suradnje u potrazi za općim dobrom, rekao je papa Franjo.

Potom se osvrnuo na prijateljske odnose između Katoličke Crkve, Albanije i bektaške zajednice koji su – kako je rekao – dobro za sve njih. Papa se nada da će te veze sve više jačati u službi bratstva i mirnog suživota među narodima. Naša vjerska uvjerenja pomažu nam da jasnije prihvatimo te temeljne vrijednosti, svojstvene našem zajedničkom čovještvu, dopuštajući različitim glasovima da zajedno tvore plemenitu i skladnu pjesmu, dodao je.

Papa Franjo se također spomenuo brojnih trenutaka bratskog susreta između bektaške zajednice i Katoličke Crkve, poput Molitve za mir na Balkanu 1993. i Svjetskoga dana molitve za mir u Asizu 2011. godine. Inauguracija bektaškoga hrama u Tirani, 2015. godine, također je bila posebno plodonosan trenutak blizine i prijateljstva.

Rimski je biskup napomenuo također da je uvjeren da Zajednica bektaša, zajedno s drugim muslimanima, kršćanima i svim drugim vjernicima prisutnima u Albaniji, može poslužiti kao most pomirenja i međusobnoga obogaćivanja ne samo unutar njihove zemlje, nego i između Istoka i Zapada.

Unatoč izazovima sadašnjosti, međureligijski dijalog ima jedinstvenu ulogu u izgradnji budućnosti pomirenja, pravednosti i mira koju narodi svijeta, a posebno mladi, tako žarko žele, istaknuo je Franjo. (VN / IKA / D. P.).

Uvodnik

impressum | kontakt | etički kodeks | pravila prenošenja | donacije i sponzorstva