Panama – domaćin je 8. konferencije “Naš ocean” pod temom “Naš ocean, naša povezanost” kako bi se istaknula važnost znanja kao “temelja akcija i politika za osiguranje zaštite oceana”.
Događaj se odvijao odvojeno, ali u isto vrijeme kada su nacionalne vlade vodile revolucionarne pregovore pod pokroviteljstvom UN-a u New Yorku u kojima je postignut novi “Ugovor o otvorenom moru” s ciljem očuvanja oceanskih područja izvan nacionalnih jurisdikcija.
Papa uputio je poruku sudionicima konferencije održane u Panami 2. i 3. ožujka, koja je objavljena u ponedjeljak, 6. ožujka u potpisu Papinog državnog tajnika, kardinala Pietra Parolina.
Dar Stvoritelja za čitavo čovječanstvo
Papa je u svojoj poruci istaknuo važnost “poniznosti, zahvalnosti i strahopoštovanja”.
Napomenuo je da svi ljudi ovise o oceanima i da se s pravom smatraju “zajedničkim nasljeđem čovječanstva”.
Oceani su nam, dodao je, dani “kao dar od Stvoritelja” i stoga “moramo raditi na njihovom pravednom i održivom korištenju kako bismo ih prenijeli budućim generacijama”.
Povezani zajedničkim oceanom
Papa Franjo pozvao je političare i poslovne predstavnike na konferenciji da prihvate “cjelovitu viziju ekologije” u skladu s njegovom enciklikom Laudato si’.
Napomenuo je da se oceani suočavaju s nizom prijetnji, uključujući onečišćenje i ilegalni ribolov, kao i tek nastalu ekstraktivnu industriju na morskom dnu.
Papa je također spomenuo brojne tragedije migranata koje se događaju na otvorenom moru.
Kao odgovor, pozvao je vlade da prepoznaju “međupovezanost i međuovisnost između zajednica i zemalja” koju utjelovljuju oceani.
“Mi smo jedna obitelj, dijelimo isto neotuđivo ljudsko dostojanstvo i živimo u zajedničkom domu o kojem smo pozvani brinuti”.
Tri smjera nade
Papa je zatim ponudio tri smjera kako poboljšati odnos čovječanstva prema oceanima.
Prvo, rekao je, moramo poslušati vapaj siromašnih i zemlje, i stoga “hitno preispitati strategije rasta temeljene na otpadu i neodrživim modelima potrošnje”.
Drugo, čovječanstvo se mora ujediniti kako bi zaštitilo i obnovilo morske, obalne i riječne ekosustave.
Konačno, rekao je papa Franjo, “vlade trebaju stvoriti učinkovite sustave upravljanja za reguliranje i koordinaciju aktivnosti na oceanima”.
“Radeći u tim smjerovima”, zaključio je, “uvijek će biti nade”. (VN / D. P.)